Dziedziczenie
Nasza kancelaria oferuje wsparcie notarialne w sprawach dziedziczenia: testamenty, akty poświadczenia dziedziczenia, podział majątku, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, odrzucenie spadku.
Postępowanie związane ze sprawami spadkowymi i dziedziczeniem mogą budzić dużo kontrowersji i emocji – szczególnie wtedy, gdy masa spadkowa może zostać przejęta przez wiele osób uprawnionych do odziedziczenia. Kancelaria Notarialna to jedyne miejsce, gdzie można bardzo szybko i sprawiedliwie uzyskać poradę prawną oraz oficjalne potwierdzenie nabycia spadku zgodnie z obowiązującym prawem rodzinnym i cywilnym. Wizyta u notariusza wiąże się z przygotowaniem wszystkich obowiązkowych dokumentów, na podstawie których wydawane jest notarialne poświadczenie dziedziczenia. To akt prawny, który jednoznacznie stwierdza, kto jest należytym spadkobiercą, jednocześnie określając konkretne zasady uczestnictwa w procesie dziedziczenia spadku. Podczas wizyty w kancelarii, można również potwierdzić umowy.
Kiedy sprawa spadkowa może zostać rozwiązana u notariusza?
Dzięki zmianom w przepisach sprawy spadkowe mogą zostać pomyślnie rozwiązane także w kancelarii notarialnej. To interesująca alternatywa dla postępowania sądowego, często dłuższego i bardziej wymagającego. Aby tak się stało, niezbędne jest spełnienie kilku podstawowych warunków, również wtedy, gdy sytuacja obejmuje odrzucenie spadku przez jedną ze stron uczestniczących w tej procedurze. W trakcie sporządzania notarialnego poświadczenia dziedziczenia w biurze notariusza muszą być obecne wszystkie osoby – potencjalni spadkobiercy (zgodnie z literą ustaw i treścią testamentu spadkodawcy). Jeśli okaże się, że w tej grupie znajdą się małoletni, postępowanie notarialne jest zamknięte, gdyż w takiej sytuacji musi interweniować sąd. Kolejnym warunkiem jest bezwzględne wykluczenie wszelkich sporów – spadkobiercy (zarówno testamentowi, jak i ustawowi) muszą jednogłośnie zaakceptować decyzje osoby wydającej testament.
Dziedziczenie
- sporządzanie testamentów (obejmujące: zapisy windykacyjne, zapisy zwykłe, podstawienia, wydziedziczenie, wyznaczające wykonawcę testamentu etc.),
- wydawanie zaświadczeń o powołaniu na wykonawcę testamentu,
- zapis windykacyjny,
- protokoły otwarcia i ogłoszenie testament,
- protokoły z przyjęcia oświadczeń o przyjęciu albo odrzuceniu spadku,
- umowy o dział spadku,
- umowy zbycia spadku jak i przedmiotów wchodzących w skład spadku,
- umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia,
- protokoły dziedziczenia,
- projekty protokołów dziedziczenia,
- Akt Poświadczenia Dziedziczenia,
- rejestracja testamentów w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT),
- protokoły z poszukiwania testamentów w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT).